Czasami planując nową inwestycję (np.: budowę bloku mieszkalnego lub szeregówek na sprzedaż czy też rozbudowę magazynu) konieczne jest poniesienie dodatkowych wydatków takich jak np.: usunięcie kolizji i przebudowa linii energetycznej. Wydatek ten wywołuje wiele wątpliwości w zakresie jego prawidłowej kwalifikacji. W tym zakresie należy zwrócić uwagę, iż:
- przebudowa linii energetycznej należącej do zakładu energetycznego nie spowoduje pojawienia się u podatnika środka trwałego w postaci „linii energetycznej”. Nie jest to też inwestycja w obcym środku trwałym.
Potwierdza to między innymi najnowsza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 sierpnia 2020 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.249.2020.1.SG, w której stwiedzono:
„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy (koszty uzyskania przychodów – przypis Organu) inne niż, koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie poniesienia.
Właścicielem urządzeń elektroenergetycznych jest Przedsiębiorstwo Energetyczne, zatem przebudowa linii napowietrznej nie będzie stanowiła środka trwałego w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Spółka nie zawarła umów cywilno-prawnych z właścicielem urządzeń na używanie urządzeń energetycznych w prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z powyższym nie może zakwalifikować poniesionych nakładów do inwestycji w obcym środku trwałym.”
2. Wątpliwości budzi czasem zagadnienie, czy koszty takiej przebudowy linii energetycznej mogą podwyższać wartość początkową innego środka trwałego (np: magazynu w związku z budową którego przebudowywana jest linia energetyczna). Generalnie analiza aktualnych interpretacji wskazuje, iż stanowisko organów podatkowych jest w tym zakresie korzystne dla podatników i uznają one, iż koszty wspomnianej przebudowy można zaliczyć w koszty bezpośrednio i nie mają one wpływu na wartość początkową innego środka trwałego. Jako przykład można wskazać podaną wyżej interpretację z 27 sierpnia 2020 r., czy też interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 lutego 2016 r., nr IPTPB3/4511-342/15-4/KJ. W tej ostatniej stwierdzono:
„(…) przebudowana linia energetyczna średniego napięcia, nie będzie stanowić środka trwałego w działalności gospodarczej Wnioskodawcy bowiem nie będzie ona Jego własnością lecz własnością zakładu energetycznego. Skoro jest i będzie środkiem trwałym zakładu energetycznego, to koszty związane z jej przebudową nie mogą zwiększać wartości początkowej innych środków trwałych (planowanej inwestycji)”.
Zagadnienie to nie jest jednak wprost uregulowane w przepisach.
3. Dodatkowo należy wskazać, iż cytowanych interpretacjach uznano, iż koszty przebudowy linii energetycznej związanych z planowanymi inwestycjami są kosztami pośrednimi i jako takie powinny stanowić koszt w dacie poniesienia. W mojej ocenie w praktyce mogą wystąpić jednak różne sytuacje i może zdarzyć się, iż koszt takiej przebudowy linii energetycznej będzie tzw. kosztem bezpośrednim konkretnego przedsięwzięcia deweloperskiego.