Społeczna Agencja Najmu (SAN)


W Dzienniku Ustaw z 8 lipca 2021 r., pod poz. 1243, opublikowano ustawę z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (…). Mocą tej ustawy wprowadzono tzw. społeczne agencje najmu (SAN).

Społeczna agencja najmu (SAN) to podmiot prowadzący działalność polegającą na:

  • dzierżawie lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz
  • wynajmowaniu tych lokali lub tych budynków osobom fizycznym wskazanym przez gminę na określonych zasadach.

Celem działania SAN jest tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Aby SAN mogła prowadzić działalność na terenie danej gminy, konieczne jest zawarcie przez gminę umowy na okres pięciu lat.
Społeczna agencja najmu może działać w formie spółki z o.o. lub spółki akcyjnej, w których gmina lub gminy posiadają odpowiednio ponad 50% głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, a ponadto w formie fundacji, stowarzyszenia lub spółdzielni socjalnej.

Społeczna Agencja Najmu a preferencje w podatkach

W związku z wprowadzeniem SAN znowelizowano również przepisy podatku dochodowego (PIT, CIT), a także VAT. Wśród najważniejszych nowych regulacji wymienić należy:

  • zwolnienie z CIT dochodów SAN,

Po pierwsze dochody SAN uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi będą zwolnione z CIT w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT).

  • zwolnienie z podatku dochodowego przychodów z najmu dla SAN,

Po drugie przychody z dzierżawy lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych społecznym agencjom najmu będą zwolnione z CIT, PIT, a ponadto z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Powyższe wynika z art. 17 ust. 1 pkt 61 ustawy CIT i art. 21 ust. 1 pkt 131a ustawy o PIT oraz art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

  • zwolnienie z VAT

Po trzecie usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, na rzecz społecznych agencji najmu są zwolnione z VAT ( art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT).

W przypadku SAN ustawodawca wprowadza więc preferencje podatkowe zarówno dla SAN jak i podmiotów wynajmujących nieruchomości dla SAN. Natomiast najemcy SAN będą mogli korzystać z dopłat do czynszu w ramach rządowego programu Mieszkanie na Start.

Dodatkowo należy wskazać, iż ustawodawca przewiduje szereg regulacji odnoszących się do funkcjonowania SAN. Przykładowo warunkiem prowadzenia społecznej agencji najmu będzie przeznaczanie całości dochodów na działalność statutową agencji.
Omówiona wyżej ustawa wejdzie w życie 23 lipca 2021 r.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =

Picture of Dorota Kosacka

Dorota Kosacka

doradca podatkowy,
członek zarządu w firmie
DBO Polska sp. z o.o.

Wcześniejsze wpisy: