Najem prywatny – zmiana formy opodatkowania

Dużo pisze się i mówi ostatnio na temat możliwości zmiany formy opodatkowania za 2022 r. W przypadku działalności gospodarczej zmiana możliwa jest w trzech następujących przypadkach:

  1. z podatku liniowego na skalę podatkową za cały rok 2022
  2. z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na skalę podatkową za cały rok 2022
  3. z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na skalę podatkową za okres VII – XII 2022r.

Nieco inaczej jest natomiast w przypadku najmu prywatnego. Po pierwsze najem prywatny może być opodatkowany tylko wg skali podatkowej, albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie ma więc zastosowania w tym przypadku opcja zmiany z podatku liniowego na skalę podatkową. Ponadto ustawodawca w odniesieniu do najmu prywatnego dopuścił zmianę formy rozliczenia tylko w jednym wariancie – a mianowicie za cały rok 2022 r. Nie ma możliwości w odniesieniu do najmu prywatnego zmiany sposobu opodatkowania z ryczałtu na skalę za II półrocze roku 2022r.

Aby zmienić formę opodatkowania za 2022 r. wystarczy, że po zakończeniu roku zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu PIT-36. Zeznanie takie składa się w terminie do 2 maja 2023 r.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów z 12 lipca 2022 r.:

„(…) Wybór 12-proc. stawki podatku nie będzie możliwy, jeżeli wynajmujący złoży już zeznanie PIT-28 za 2022 r., czyli rozliczy je ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przykładowo: osoba, która 9 marca 2023 złoży PIT-28, nie będzie już mogła skutecznie złożyć PIT-36, czyli rozliczyć tych samych przychodów skalą podatkową”.

       Ponadto należy przypomnieć, iż zmiana sposobu opodatkowania dotyczy tylko podatników, którzy najem rozpoczęli przed 1 lipca 2022 r. Jeżeli więc dopiero zaczynasz przygodę z najmem prywatnym w II połowie roku 2022 r. dobrze zastanów się nad właściwym wyborem formy opodatkowania. Nie będzie Cię bowiem dotyczyła w tym zakresie możliwość zmiany sposobu opodatkowania za 2022 r.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Dorota Kosacka

Dorota Kosacka

doradca podatkowy,
członek zarządu w firmie
DBO Polska sp. z o.o.

Wcześniejsze wpisy: