W poprzednim wpisie na blogu pokazałam jak prawo podatkowe „odrywa” się czasem od prawa cywilnego w przypadku zbycia gruntu dla osoby, która wybudowała budynek na tej nieruchomości. Kolejnym takim przypadkiem jest zbycie nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego. Na gruncie prawa cywilnego dochodzi do przeniesienia własności gruntu na rzecz użytkownika wieczystego, natomiast dla celów VAT nie dochodzi ani do dostawy towarów, ani do świadczenia usług. Czynność ta pozostaje więc poza zakresem podatku VAT.
Potwierdzają to również interpretacje organów podatkowych. W interpretacji indywidualnej z dnia 21 sierpnia 2020 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.311.2020.2.PG Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził:
„(…) z punktu widzenia prawa cywilnego, na użytkownika wieczystego formalnie przejdzie prawo własności zabudowy przez niego wykonanej ze wszystkimi cywilistycznymi konsekwencjami tego faktu, jednak biorąc pod uwagę rozwiązania przyjęte w ustawie o podatku od towarów i usług, nie wystąpi dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy (…)
(…) sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego jest w istocie przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości. Stanowi jedynie zmianę tytułu prawnego do nieruchomości, natomiast nie wpływa na „władztwo do rzeczy”, które użytkownik już uzyskał. Czynność ta nie może być traktowana jako ponowna dostawa tej samej nieruchomości, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że, sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, ani żadnej innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i pozostaje poza zakresem ustawy o VAT. W konsekwencji sprzedaż ta w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.