Sprzedaż mieszkania z wyposażeniem

Deweloperzy sprzedają mieszkanie w różnym stopniu wykończenia, a więc np.:

  1. w stanie deweloperskim, a więc z wykonanymi następującymi elementami wykończenia: wylewka, wyprowadzona instalacja pod urządzenia wodno-kanalizacyjne, centralne ogrzewanie, grzejniki c.o. bądź ogrzewanie podłogowe, okna i drzwi zewnętrzne, parapety wewnętrzne, alarm, bramy garażowe,
  2. w stanie „pod klucz”, a więc z elementami typowymi dla stanu deweloperskiego plus, np. parkiety, ceramika łazienkowa i kuchenna,
  3. z wyposażeniem, a więc wykończone pod klucz plus dodatkowo, np. z wykładzinami, meblami, itp.

Zdaniem autorów bez względu na stopień wykończenia budynku, jeżeli lokal lub budynek mieszkalny mieści się w pojęciu budownictwa społecznego wówczas do całości zastosowanie ma stawka 8%. Warto jednak zauważyć, iż czym innym jest sprzedaż lokalu w różnym stopniu wykończenia, a czym innym sprzedaż lokalu z wyposażeniem. W tym ostatnim przypadku podatnik powinien zastosować odrębną stawkę VAT dla lokalu (8%), a odrębne dla poszczególnych elementów wyposażenia (zazwyczaj 23%).

Przykład

Firma A. sprzedaje lokal mieszkalny o powierzchni 100 m. kw. Bez względu na to, czy lokal będzie sprzedawany w tzw. stanie deweloperskim, czy z dodatkowymi elementami wykończenia (np. parkiet, ceramika łazienkowa i kuchenna) zastosowanie do sprzedaży lokalu ma zastosowanie stawka 8%. Jeżeli jednak podatnik sprzeda lokal z dodatkowym wyposażeniem, np. z meblami, sprzętem AGD wówczas do lokalu mieszkalnego ma zastosowanie stawka 8%, natomiast do wyposażenia mają zastosowanie stawki właściwe dla sprzedawanych poszczególnych towarów, a więc w omawianym przypadku do dodatkowego wyposażenia zastosowanie ma stawka 23%.

Ta sama zasada dotyczy również sprzedaż mieszkań z rynku wtórnego. Osoby handlujące taki mieszkaniami powinni pamiętać, iż stawka 8 % lub zwolnienie (to ostatnie w przypadku sprzedaży lokali po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia) odnosi się tylko do lokalu. Jeżeli jest on sprzedawany wraz z wyposażeniem – wartość tego ostatniego powinna być wyodrębniona z ceny i opodatkowana stawką właściwą dla tego wyposażenia (zazwyczaj 23 %).

Przykład

Firma A. nabyła lokal mieszkalny od Tomasza Z. Tomasz Z. mieszkał w tym lokalu od 8 lat i sprzedaż tego mieszkania nie podlegała VAT. Firma A. po nabyciu dokonała remontu mieszkania (nakłady nie przekroczyły 30 % wartości początkowej) i dodatkowo wyposażyła mieszkanie w sprzęt AGD i meble. Mieszkanie wraz z wyposażeniem zostało następnie sprzedane. W tym przypadku cenę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania należy rozdzielić na dwie części:

a) kwota za sprzedaż mieszkania – do tej części będzie miało zastosowanie zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT (sprzedaż po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia),

b) kwota za wyposażenie – należy ją opodatkować według stawek właściwych dla poszczególnych elementów wyposażenia (zazwyczaj 23 % VAT).

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Dorota Kosacka

Dorota Kosacka

doradca podatkowy,
członek zarządu w firmie
DBO Polska sp. z o.o.

Wcześniejsze wpisy: