Zbycie nieruchomości a podatek do czynności cywilnoprawnych (PCC)

Nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu do-konania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użyt-kowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.

Najprościej więc mówiąc, jeżeli sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana stawką 23% lub 8% wówczas wspomniana czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast jeżeli zbycie nieruchomości:

  • nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ jest to zbycie majątku prywatnego lub
  • sprzedaż ta korzysta ze zwolnienia z VAT wówczas podatnik ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przykład

Firma A. w kwietniu 2015 r. sprzedała grunt zabudowany budynkiem magazynowym. Sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ wspomniana dostawa nastąpiła po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia. W omawianym przypadku należy więc uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dorota Kosacka

Dorota Kosacka

doradca podatkowy,
członek zarządu w firmie
DBO Polska sp. z o.o.

Wcześniejsze wpisy: