Wydatkowanie na własne cele mieszkalne – małoletni i dom rodziców

Znalazłam dla Was ciekawą interpretację. Sprawa dotyczy małoletniego, który uzyskał przychód ze zbycia nieruchomości. Kwota ta została następnie wydatkowana na budowę domu jego ojca. Jak wynika z wniosku o interpretację był to dom rodziny, w którym małoletni zamieszkiwał razem z ojcem i jego partnerką. I pojawił się oczywiście problem, czy małoletni może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od zbycia nieruchomości ze względu na wydatkowanie uzyskanej kwoty na własne cele mieszkaniowe.

Niestety fiskus był zdecydowanie nieprzychylny. W interpretacji indywidualnej z dnia 21 sierpnia 2020 r., nr 0115-KDIT3.4011.409.2020.2.KR Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził:

„(…) przychód uzyskany w 2016 r. z odpłatnego zbycia wskazanych we wniosku nieruchomości, wydatkowany przez Wnioskodawcę na budowę domu będącego własnością jego ojca i jego partnerki, nie został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z ust. 25 pkt 1 lit. d) i ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, cały dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy”.

Fiskus uznał, iż nie został spełniony warunek wydatkowania przychodu na własne cele mieszkaniowe, ponieważ w momencie upływu ustawowego terminu na wydatkowanie (wcześniej 2 lata, obecnie 3 lata) Wnioskodawca nie posiadał prawa własności (współwłasności) do wybudowanego budynku mieszkalnego. Ponieważ małoletni wydatkował należące do niego środki na budynek będący własnością jego ojca oraz jego partnerki, uznano, iż nie spożytkował tych środków na swój własny cel mieszkaniowy.

Z jednej strony znam literalne brzmienie przepisów i organy podatkowe się do niej zastosowały. Z drugiej strony nie mogę się z nią zgodzić. Zaprezentowana przez fiskusa wykładnia w mojej ocenie prowadzi do dyskryminacji osób małoletnich i nierównego ich traktowania, a to skutkuje naruszeniem konstytucyjnych zasad państwa praw. Należy bowiem pamiętać, iż małoletni nie może mieszkać samodzielnie, nie może samodzielnie wybudować domu, nie może samodzielnie zaciągać zobowiązań, itp. Doświadczenie życiowe wskazuje, iż małoletni mieszka z ojcem, a wydatkowane środki muszą mieć związek z jego własnymi celami mieszkaniowymi. I powinno być to uwzględnione przy wykładni przepisów prawa.

Dodatkowo wskazać należy, iż korzystne dla podatników stanowisko prezentuje Naczelny Sąd Administracyjny (m.in. wyrok z 17 czerwca 2020 r. sygn. akt  II FSK 648/20, wyrok z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. akt II FSK 3492/16).

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + osiem =

Picture of Dorota Kosacka

Dorota Kosacka

doradca podatkowy,
członek zarządu w firmie
DBO Polska sp. z o.o.

Wcześniejsze wpisy: